Usługi

RTG

Rentgenografia (RTG) jest metodą diagnostyki obrazowej, która wykorzystuje promieniowanie jonizujące (promieniowanie X). Technika ta stosowana jest głównie w diagnostyce układu kostnego. Umożliwia ona rozpoznanie zaburzeń struktury kości w chorobach reumatycznych, zwyrodnieniowych, a także w osteoporozie.

Odkrywcą promieniowania rentgenowskiego był Wilhelm Conrad Röntgen (1895 r.), który został uhonorowany nagrodą Nobla, jako pierwszy w dziedzinie fizyki (1905 r.).

Promieniowanie X wytwarzane jest w lampie rentgenowskiej na skutek wyhamowywania elektronów. Rentgenografia wykorzystuje zjawisko różnego pochłaniania promieniowania RTG przez tkanki i narządy ciała – to jaka ilość promieniowania zostanie pochłonięta przez tkanki zależy od ich gęstości. Tkanka kostna ma znacznie wyższą zdolność absorbcji niż tkanki miękkie. Dzięki temu kości na zdjęciu RTG widoczne są jako miejsca niezaczernione.

W Ortop Poliklinice dysponujemy nowoczesnym w pełni cyfrowym aparatem rentgenowskim ROESYS X Twin, który umożliwia wykonywanie badań radiologicznych przy jednoczesnej optymalizacji dawki promieniowania otrzymywanej przez pacjenta.

Zapraszamy do pracowni RTG od poniedziałku do piątku. W celu wykonania badania niezbędne jest skierowanie od lekarza. Rejestracja telefoniczna 616497615

Dlaczego warto
wybrać Ortop Poliklinikę

Wieloletnie doświadczenie poparte faktami i nieustanny rozwój
  • 30-letnie
    doświadczenie

  • Wykwalifikowani
    specjaliści

  • Niezawodny
    sprzęt

Partnerzy

Zapraszamy do zapoznania się z szeroką gamą usług